Dřevěné pergoly

Příjemné posezení pod pergolou těší každého. Tipnete si, v jaké zemi a historické době si je lidé mohli užívat nejdříve?

Již staří Římané…

Možná vás jako děti také bavilo toto prohlášení, které dokázalo do starého Říma umístit počátky prakticky čehokoli. V případě pergol má ale své opodstatnění. První pergoly jsou opravdu doloženy ze starého Říma zhruba dvě století před naším letopočtem. Jednalo se pochopitelně o pergoly dřevěné a ve starém Římě se používaly jednak jako vycházková loubí, jednak jako opora pro vinnou révu, především na příjezdových cestách k usedlostem. V novověku se setkáváme se zmínkami o pergolách v polovině 17. století, později se však rozšířil trend zahrad s minimem umělých staveb a k novému vzestupu popularity pergol došlo až na přelomu 19. a 20. století.

Proč nejsou dřevěné pergoly na ústupu?

Když se lidé rozhodují, jakou pergolu u domu postavit, rozhodují se mezi hliníkovými a dřevěnými konstrukcemi. Jaké jsou jejich zásadní vlastnosti?

Zájem o výstavbu pergol nepolevuje a zdá se, že do budoucna se tento trend nebude měnit. Tyto zahradní stavby oslovují mnohé z nás pro svou estetickou i funkční hodnotu, jsou součástí rodinných domů i rekreačních chat, poskytují posezení s výhledem do krajiny, tvoří nové vzpomínky a radost.

Otázkou však stále zůstává, k jakému materiálu se spíše přiklonit, zda je to k bezúdržbovému a nekorodujícímu hliníku, anebo dát přednost osvědčenému masivnímu dřevu. Mohli bychom si v krátkosti nastínit, proč hliník ještě dosud dřevo nepřeválcoval, a proč pergoly ze dřeva nejsou krokem zpět:

Hliník má svá plus i mínus

Jste omezeni tvarem hliníkových profilů – slitina hliníku má odlišné vlastnosti, nežli dřevo, v konstrukci hliníkových pergol se jedná výhradně o duté profily. A proč zrovna duté profily a ne celistvý plný materiál, např. ve tvaru kulatiny? Duté profily jsou výhodnější – kdyby se konstrukce zhotovila např. z hliníkové tyčoviny, musely by být nosníky velmi masivní (a tudíž velmi drahé), aby splňovaly požadavky na pevnost. Takže zatímco dřevěné trámy lze zpracovat např. zakulacením hran, vytvářet ozdobné či funkční zářezy a libovolné spoje a podpěry, u hliníkových pergol to bude zpravidla jen strohá svařovaná či sešroubovaná sestava.

Chladný kov se nehodí všude – kombinace kovu a skla je typická pro moderní městskou zástavbu – nákupní centra, administrativní budovy atd. Do těchto míst hliníková pergola perfektně zapadne a dřevěná by tu působila dojmem, že tam nepatří. A naopak, v překrásně  terasovité zahradě s okrouhlými sypanými chodníčky, krátce střiženým trávníkem, vzrostlými dřevinami a kvetoucími rostlinami bude hliník vypadat jako cizorodý prvek. Dřevo je zkrátka přírodní materiál a se zahradní zelení ladí, ať už zvolíte jakoukoli barvu laku.

Srdečné vlastnosti má v sobě ukryté i dřevo. Dřevo je ve skutečnosti záznam, pomyslná životní páska živého stromu a nikdo z vás nemůže popřít, že strom je kus neživé hmoty. Každý ví, že vyrostl ze semene, sám od sebe, a že také ve dne pohlcuje oxid uhličitý a produkuje kyslík. Zároveň kolem sebe šíří pozitivní energii a cítíme se v jeho přítomnosti dobře.

Proto také trávíme mnoho času v přírodě, v lese nebo na jeho okraji, proto si také na zahradách sázíme jehličnany i listnáče, protože intuitivně víme, že nám dobíjí baterky, podobně jako právě ti srdeční lidé.

Pohled na výrobky z masivního dřeva nám neustále připomíná, že pozitivním atributem lidského života je právě srdečný vztah k ostatním lidem, k sobě samému a samozřejmě i k životnímu prostředí, a to přináší klid a mír v duši, což je v dnešní rozbouřené době naprosto zásadní. Proto mají také dřevěné výrobky pozitivní vliv i na naše duševní i fyzické zdraví, přispívají i k přirozené imunitě, tedy odolnosti vůči infekcím a dalším patologickým změnám v organismu.

Dnes lze vybírat ze dvou materiálů ze kterých si postavit pergolu – dřeva a hlíníku. Nejrozšířenější (a nejlepší ) jsou samozřejmě dřevěné pergoly. Jde o osvědčenou variantu, která dominuje. Důvody – využití přírodního materiálu, pevnost a odolnost dřeva a příjemný vzhled do zahrady. O dřevo je ale samozřejmě se potřeba starat, aby si zachovalo svůj příjemný vzhled. Např. naše produkty jsou vyrobeny z kvalitního dřeva jehličnatých stromů, které je chráněno proti destruktivnímu působení hub a hmyzu vysokotlakou impregnací, abychom tuto životnost zvýšili.